- Start
- Legalizacja pobytu
Całościowa obsługa procesu legalizacji pobytu i zatrudnienia
Nasza firma oferuje wsparcie i doradztwo w całym procesie administracyjnym dla wszystkich cudzoziemców, którzy dopiero zamierzają przyjechać do Polski oraz dla Tych , którzy aktualnie przebywają w Polsce i chcieliby przedłużyć swój pobyt i pracę.
-
umowa cywilno-prawna, w tym umowa nabycia lokalu zawarta w formie aktu notarialnego, umowa najmu mieszkania zawarta z jego właścicielem, w przypadku umowy najmu zawartej z inną niż właściciel mieszkania osobą (pośrednikiem, pełnomocnikiem właściciela) konieczne jest okazanie dokumentu lub jego kopii (umowy, pełnomocnictwa), z którego będzie wynikało uprawnienie do zawarcia umowy najmu w imieniu właściciela mieszkania,
-
wypis z księgi wieczystej,
-
umowa najmu mieszkania komunalnego wraz z ofertą (skierowaniem) do zawarcia umowy,
-
decyzja administracyjna lub orzeczenie sądu (postanowienie o nabyciu spadku wraz z tytułem prawnym do lokalu jego spadkodawcy),
-
przydział spółdzielczego prawa do lokalu.
Uzyskanie karty pobytu
Karta pobytu to dokument wydawany cudzoziemcowi na podstawie udzielonego pozwolenia na pobyt. Stanowi on potwierdzenie uprawnień obcokrajowca do przebywania na terenie Polski. W połączeniu z ważnym paszportem karta pobytu jest także dokumentem potwierdzającym tożsamość. Obcokrajowiec, np. obywatel Ukrainy, posiadający kartę pobytu może wielokrotnie przekraczać granicę Polski bez posiadania wizy. Ma również prawo do podróżowania na teren innych państw należących do strefy Schengen, np. Niemiec.
Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej pomocy przy uzyskiwaniu karty pobytu. Sprawnie, szybko i terminowo przygotujemy komplet wymaganych dokumentów i wystąpimy do właściwej jednostki o wydanie.
Najprostsze sposoby otrzymania karty pobytu dla osoby dorosłej z Ukrainy w Polsce
Sposób 1. Szkoła
Po przyjeździe do Polski można zapisać się do jednej z prywatnych szkół policealnych
– wymagane są do tego świadectwa ukończenia szkoły średniej lub technikum na Ukrainie i otrzymania pełnego ogólnego wykształcenia średniego na Uranie oraz tłumaczenie tych dokumentów u tłumacza w Polsce. Szkoła ta daje możliwość pobytu w kraju na czas nauki BEZ MOŻLIWOŚCI PRACY. Zdarza się że Urzędy Wojewódzkie wzywają kursanta na rozmowę w celu potwierdzenia czy faktycznie uczęszcza na zajęcia, czy posiada zeszyt, plan
zajęć, nazwiska nauczycieli. Do takiej szkoły można uczęszczać do zakończenia nauki-można powtarzać semestry:)Może to trwać ładnych parę lat-ale bez możliwości pracy.
Sposób 2. Założenia spółki Z O.O. przez Ukraińca
Obywatel Ukrainy aby móc dostać kartę pobytu może zakupić lub założyć spółkę Z O.O. w Polsce. Spółkę kupuje się lub zakłada u notariusza w obecności tłumacza przysięgłego. Ukrainiec musi być w spółce prezesem (zalecane)po roku spółka jest weryfikowana przez urząd czy spółka w ogóle działa i lub czy przynosi dochody lub zatrudnia 2 osoby na pełny etat -Polaków lub Ukraińców z tylko kartą stałego pobytu. Spółka może wtedy wyrabiać karty czasowego pobytu dla innych Ukraińców którzy będą zatrudnieni w tej spółce na podstawie zezwolenia o prace.
Sposób 3. Zatrudnienie na umowę o pracę lub umowę zlecenie.
Polska firma lub spółka Z O. O. założona przez obywatela Ukrainy w Polsce może zatrudniać na umowę o pracę lub zlecenie obywateli z Ukrainy dając im tym samym prawo pobytu na czas trwania umowy-może to trwać wiele lat.
Firma lub spółka składa pismo do Starosty Powiatowego o zgodę na zatrudnienie cudzoziemca. We wniosku najlepiej wpisać wymagania dla pracownika które są nieosiągalne do zrealizowania przez Urząd Pracy który ma pierwszeństwo w przedstawieniu nam potencjalnego pracownika .Wiadomo interesem Państwa jest dbanie o własnych obywateli i w pierwszej kolejności szukają dla Nas pracowników ze swojej listy pracowników zarejestrowanych jako bezrobotnych.
Z taką opinią od Starosty idziemy do Urzędy Wojewódzkiego i staramy się o zezwolenie na pracę i tym samym kartę pobytu.
Trwa to ok.6 miesięcy, ale od momentu złożenia wniosku Ukrainiec może legalnie przebywać w Polsce czekając na decyzję-nie może w tym czasie wyjeżdżać na Ukrainę. Wszystkie dokumenty obywatela Ukrainy muszę być przetłumaczone przez Polskie Tłumacza Przysięgłego.
Sposób 4. Ślub z obywatelem Polski lub inną osobą tylko ze stałym pobytem
Sposób 5. Karta Polaka
Jeżeli obywatel Ukrainy posiada Kartę Polaka ,może na jej podstawie starać się o pobyt stały udowadniając Polskie pochodzenie.
Karta polaka
Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej pomocy przy uzyskiwaniu karty Polaka. Sprawnie, szybko i terminowo przygotujemy komplet wymaganych dokumentów i wystąpimy do właściwej jednostki o wydanie dokumentu
Karta Polaka została ustanowiona na mocy ustawy z dnia 7 września 2007 roku. Jest do dokument potwierdzający przynależność cudzoziemca do narodu polskiego, jednocześnie nie nadając obywatelstwa polskiego i nie przyznając prawa pobytu czasowego czy stałego w kraju.
Uzyskanie zezwolenia na pracę
Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej pomocy przy uzyskiwaniu zezwolenia na pracę. Sprawnie, szybko i terminowo przygotujemy komplet wymaganych dokumentów i wystąpimy do właściwej jednostki o wydanie dokumentu.
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Dla kogo jest zezwolenie typu A lub B
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, masz w Polsce firmę i chcesz zatrudnić cudzoziemca, powinieneś wnioskować o wydanie dla niego zezwolenia na pracę typu A lub B, jeżeli ten cudzoziemiec spełnia dwa warunki:
-
cudzoziemiec jest obywatelem państwa nie należącego do Unii Europejskiej lub do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub państwa innego niż Szwajcaria, oraz
-
nie jest ustawowo zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.
Państwami członkowskimi Unii Europejskiej (UE) są: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Słowacja, Szwecja, Węgry, Włochy
Państwami członkowskimi Europejskiego Obszaru Gospodarczego, poza państwami członkowskimi UE, są: Norwegia, Islandia, Liechtenstein.
Kiedy cudzoziemiec nie musi mieć zezwolenia na pracę z obowiązku posiadania pozwolenia na pracę jest cudzoziemiec, który:
-
posiada status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej,
-
posiada zezwolenie na pobyt stały w Rzeczypospolitej Polskiej,
-
umowa najmu mieszkania komunalnego wraz z ofertą (skierowaniem) do zawarcia umowy,
-
posiada zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej w Rzeczypospolitej Polskiej,
-
posiada zgodę na pobyt ze względów humanitarnych,
-
posiada zgodę na pobyt tolerowany w Rzeczypospolitej Polskiej,
-
korzysta z ochrony czasowej w Rzeczypospolitej Polskiej,
-
posiada ważne zaświadczenie o udzielaniu ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
-
przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie dokumentu pobytowego wydanego przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej i celem jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy w charakterze pracownika kadry kierowniczej, specjalisty lub pracownika odbywającego staż w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa przez okres nieprzekraczający 90 dni w okresie 180 dni.
Kto występuje o zezwolenie typu A lub B o zezwolenie na pracę typu A lub B dla cudzoziemca zawsze występuje pracodawca, który chce go zatrudnić.
Zezwolenie na pracę jest zawsze wydawane dla konkretnego cudzoziemca.
Dla kogo jest zezwolenie typu A Zezwolenie typu A jest wydawane dla cudzoziemca wykonującego pracę na terytorium Polski, na podstawie umowy z podmiotem (pracodawcą), którego siedziba, miejsce zamieszkania lub oddział, zakład lub inna forma zorganizowanej działalności znajduje
się na terytorium Polski.
Żeby uzyskać zezwolenie typu A:
-
wysokość wynagrodzenia, która będzie określona w umowie z cudzoziemcem nie może być niższa od wynagrodzenia pracowników wykonujących pracę porównywalnego rodzaju lub na porównywalnym stanowisku,
-
wysokość miesięcznego wynagrodzenia cudzoziemca nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę,
-
pracodawca musi posiadać zaświadczenie od starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy (test rynku pracy).
Dla kogo jest zezwolenie typu B
-
pełni funkcję w zarządzie osoby prawnej wpisanej do rejestru przedsiębiorców,
-
pełni funkcję w zarządzie osoby prawnej będącej spółką kapitałową w organizacji,
-
prowadzi sprawy spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej jako komplementariusz albo prokurent – jeśli w ciągu kolejnych 12 miesięcy pełnił tę funkcję przez ponad 6 miesięcy.
Podmiot (firma), którego członkiem zarządu, komplementariuszem lub prokurentem ma być cudzoziemiec musi:
-
osiągnąć, w roku podatkowym poprzedzającym złożenie wniosku, dochód nie niższy niż 12-krotność aktualnego w dniu złożenia wniosku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz zatrudniać na czas nieokreślony i w pełnym wymiarze czasu pracy przez okres co najmniej roku poprzedzającego złożenie wniosku co najmniej dwóch pracowników, którzy nie podlegają obowiązkowi posiadania zezwolenia na pracę, lub
-
wykazać posiadanie środków lub prowadzić działań pozwalających na spełnienie w przyszłości warunków określonych w powyżej, w szczególności przez prowadzenie działalności przyczyniającej się do wzrostu inwestycji, transferu technologii, wprowadzania korzystnych innowacji lub tworzenia miejsc pracy.
Na jak długo wydawane są zezwolenia A i B
Zezwolenia na pracę typu A i B zawsze są wydawane na czas określony.
-
zezwolenie na pracę typu A wydawane jest na okres nie dłuższy niż 3 lata,
-
zezwolenie typu B może zostać wydane na okres 3 lat, chyba że osoba prawna zatrudnia powyżej 25 osób, w takim przypadku zezwolenie może wydane na okres nie dłuższy niż 5 lat.
Oba zezwolenie możesz przedłużyć. Wniosek o przedłużenie zezwolenia pracodawca składa nie wcześniej niż na 90 i nie później niż na 30 dni przed upływem okresu ważności zezwolenia.
Wojewoda w swoim rozporządzeniu może skrócić okres, na jaki wydawane są zezwolenia na pracę typu A lub B w danym województwie. Długość okresu ważności zezwolenia na pracę może zatem różnić się w zależności od województwa.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Nie ma określonego terminu złożenia wniosku, ale pamiętaj, że procedura wydania zezwolenia na pracę może trwać miesiąc (30 dni), a w szczególnie skomplikowanych przypadkach nawet 2 miesiące.
Pamiętaj, że te terminy są liczone od dnia złożenia kompletnego i poprawnego formalnie wniosku, dlatego powinieneś złożyć wniosek odpowiednio wcześniej.
Wojewoda w pierwszej kolejności rozpatruje wnioski o wydanie zezwolenia na pracę z cudzoziemców, którzy będą wykonywać prace u przedsiębiorców prowadzących działalność o znaczeniu strategicznym dla gospodarki narodowej (o ile wykaz takich działalności został określony).
Ważne! Cudzoziemiec nie może rozpocząć pracy, jeśli nie ma zezwolenia.
Otrzymania zaproszenia w celu otrzymania wizy na przyjazd do Polski
Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej pomocy przy uzyskiwaniu zaproszenia w celu otrzymania wizy na przyjazd do Polski.. Sprawnie, szybko i terminowo przygotujemy komplet wymaganych dokumentów i wystąpimy do właściwej jednostki o wydanie dokumentu.
KTO MOŻE WYSTĄPIĆ Z WNIOSKEIM O ZAPROSZENIE
Zaproszenia mogą wystawiać:
-
obywatel polski zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
-
obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu ( EFTA ) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej lub członek jego rodziny, zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na tym terytorium lub;
-
cudzoziemiec przebywający bezpośrednio przed wystawieniem zaproszenia legalnie i nieprzerwanie przez okres co najmniej 5 lat na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub;
-
osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się za nieprzerwany, jeżeli żadna z przerw w nim nie była dłuższa niż 6 miesięcy i wszystkie przerwy nie przekroczyły łącznie 10 miesięcy w okresie 5 lat bezpośrednio przed złożeniem wniosku o wpisanie zaproszenia do ewidencji, chyba że przerwa była spowodowana:
-
wykonywaniem przez cudzoziemca obowiązków zawodowych lub świadczeniem przez niego pracy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
-
towarzyszeniem cudzoziemcowi, o którym mowa w pkt 1, przez jego małżonka lub małoletnie dziecko, lub
-
szczególną sytuacją osobistą wymagającą obecności cudzoziemca poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i trwała nie dłużej niż 6 miesięcy, lub
-
wyjazdem poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w celu odbycia praktyk lub uczestnictwa w zajęciach, przewidzianych w toku studiów w polskiej uczelni.
Zapraszający zobowiązany jest złożyć wniosek o wpisanie zaproszenia do ewidencji zaproszeń do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę zapraszającego.
Uzyskanie oświadczenia o powierzeniu pracy
Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej pomocy przy uzyskaniu oświadczenia o powierzeniu pracy. Sprawnie, szybko i terminowo przygotujemy komplet wymaganych dokumentów i wystąpimy do właściwej jednostki o wydanie dokumentu.
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi
Kiedy możesz złożyć oświadczenie
Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi możesz złożyć, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:
-
cudzoziemiec, którego chcesz zatrudnić jest obywatelem Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji lub Ukrainy,
-
okres zatrudnienia nie przekroczy 24 miesięcy,
-
prace, które będzie wykonywał cudzoziemiec nie dotyczą prac sezonowych, na które trzeba uzyskać zezwolenie.
Praca sezonowa to praca wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym w sektorach: rolnictwo, ogrodnictwo, turystyka w ramach działalności uznanych za sezonowe, które zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca.
Co daje złożenie oświadczenia
Jeżeli złożysz oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, powiatowy urząd pracy nie przeprowadza testu rynku pracy. Skorzystanie z tej
procedury znacznie przyspiesza legalizację zatrudnienia cudzoziemca.
Co to jest test rynku pracy
Test rynku pracy to procedura weryfikacji przeprowadzana przez właściwy dla siedziby(w przypadku osób fizycznych – właściwy dla miejsca stałego pobytu lub zameldowania na pobyt stały) pracodawcy powiatowy urząd pracy, sprawdzająca czy potrzeby kadrowe pracodawcy mogą być zaspokojone na lokalnym rynku pracy, w ramach rekrutacji prowadzonej przez urząd pracy.
Kiedy powinieneś załatwić sprawę
Oświadczenie złóż przed podjęciem pracy przez cudzoziemca. Pamiętaj, że cudzoziemiec może podjąć pracę, dopiero gdy powiatowy urząd pracy wpisze twoje oświadczenie do ewidencji oświadczeń. Dlatego złóż oświadczenie odpowiednio wcześniej.
Co do zasady, procedura wpisania oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi przez pracodawcę trwa 7 dni.
Wystąpienie o zameldowanie oraz nadanie numeru PESEL i NIP
Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej pomocy przy uzyskaniu numeru pesel i NIP. Sprawnie, szybko i terminowo przygotujemy komplet wymaganych dokumentów i wystąpimy do właściwej jednostki o wydanie dokumentu.
W przypadku zatrudnienia obcokrajowca (niezależnie od formy zawartej umowy), który nie złoży certyfikatu rezydencji podatkowej informującego o
rozliczaniu podatku poza granicami Polski konieczne jest uzyskanie identyfikatora podatkowego którym jest:
-
1) numer PESEL – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług;
Nadanie numeru PESEL cudzoziemcowi podczas meldunku na pobyt stały lub czasowy – rejestracji danych w rejestrze PESEL dokonuje organ gminy (miasta) właściwego według adresu zameldowania na pobyt stały i czasowy cudzoziemca
Nadanie numeru PESEL cudzoziemcowi bez meldunku – cudzoziemiec nie może się zameldować, a potrzebuje numeru PESEL, ma prawo złożyć wniosek w urzędzie gminy (miasta) właściwego według siedziby pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca (Urząd Miasta Poznania, Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych, ul. Libelta 16/20, 61-706 Poznań, bądź poprzez platformę ePUAP). -
2) numer NIP – w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu, o którym mowa w art. 2 ww. ustawy (chodzi tu np. o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych).
Aby uzyskać numer NIP należy złożyć formularz NIP-7 – zgłoszenie identyfikacyjne/zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem lub płatnikiem (którego aktualny wzór dostępny jest m.in. na stronach internetowych
UMOWY NIEPOSIADAJĄCE NUMERU PESEL LUB NIP NIE BĘDĄ MOGŁY BYĆ ZREALIZOWANE, GDYŻ NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI ZŁOŻENIA ROCZNEJ INFORMACJI O DOCHODACH ZATRUDNIONEGO PRACOWNIKA