• Start
  • Pośrednictwo budowlane

Pośrednictwo budowlane (decyzja o udzieleniu pozwolenia na budowę , warunki zabudowy, rejestracja dziennika budowy, zgłoszenie budowy lub przebudowy, uzyskanie pozwolenia na przyłącza (gaz, woda, prąd, kanalizacja).

Planujesz budowę swojego wymarzonego domu lub też innego obiektu?
Nie wiesz, od czego zacząć?
Może zwyczajnie masz uczulenie na Urzędy i nie dysponujesz czasem, aby koordynować cały proces budowy ?

Nasza firma działa na terenie województwa pomorskiego i jego okolic. Oferujemy kompleksową pomoc w inwestycji w zakresie czynności administracyjnych w celu uzyskania niezbędnych decyzji, uzgodnień takich jak: warunki zabudowy, pozwolenia na budowę.

Nasza pomoc i profesjonalne doradztwo towarzyszy Państwu na każdym etapie procesu budowy od analizy i zakupu działki poprzez przygotowanie kompletnej dokumentacji do uzyskanie prawomocnej decyzji pozwolenia na budowę.

W naszej ofercie możemy zapewnić szybki proces realizacji dokumentacji projektowej i jej uzgodnienie do uzyskania pozwolenia na budowę.

Wszystko to w jednym miejscu, pod jednym numerem telefonu. Zadzwoń a przekonasz się , że od dziś budowa domu będzie szybka, łatwa i przyjemna 🙂

Korzyści ze współpracy:

  • Pozwolenia na budowę uzyskujemy w najkrótszym możliwym do realizacji terminie,
  • rzetelna, fachowa i terminowa obsługa poparta wieloletnim doświadczeniem,
  • kompleksowa usługa w jednym miejscu, pod jednym numerem telefonu,
  • bezpłatne konsultacje w przebiegu procesu,
  • profesjonalne doradztwo podczas całego procesu budowy,
  • brak konieczności wizyty w Urzędach.

Pozwolenia na budowę

Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej pomocy przy uzyskiwaniu decyzji pozwolenia na budowę. Sprawnie, szybko i terminowo przygotujemy komplet wymaganych dokumentów (warunki, opinie, uzgodnienia, adaptację) składający się na tzw. projekt budowlany i uzgodnimy go we właściwym Wydziale Architektury.

Jakie inwestycje wymagają pozwolenia na budowę:

  • Budowa domu jednorodzinnego, wielorodzinnego
  • Budowa budynku gospodarczego, wiaty lub altany o powierzchni zabudowy powyżej 25 m2
  • Budowa basenu lub stawu o powierzchni powyżej 30 m2
  • Budowa domu letniskowego
  • Budowa instalacji gazowej
  • Budowa zjazdu z drogi publicznej
  • Dobudowa klatki schodowej, ganku
  • Nadbudowanie kondygnacji
  • Zmiana parametrów konstrukcji dachowej
  • Przebudowa domu np. w celu zmiany układu funkcjonalnego
  • Zmiana wielkości lub wybicie nowych otworów okiennych albo drzwiowych
  • Adaptacja poddasza użytkowego na cele mieszkalne połączone z jego przebudową
  • Budowa szamba i studni
  • Pozwolenie na budowę to dokument wydany przez Wydział Architektury Starostwa Powiatowego w drodze decyzji administracyjnej na rozpoczęcie i prowadzanie budowy.

Otrzymanie decyzji pozwolenia na budowę nie upoważnia do rozpoczęcia budowy. Decyzja musi stać się prawomocną, a dodatkowo na siedem dni przed rozpoczęciem budowy należy ten fakt zgłosić do nadzoru budowlanego i o ile nadzór nie wniesie sprzeciwu – można rozpoczynać budowę. Integralną częścią decyzji pozwolenia na budowę jest projekt budowlany wraz ze wszystkimi uzgodnieniami, opiniami, uprawnieniami wykonawców.

Pozwolenie na budowę Starostwo Powiatowe wyda w terminie 65 dni od daty złożenia kompletnego projektu budowlanego w 4 egzemplarzach z wymaganymi uzgodnieniami, pozwoleniami, opiniami zależności od różnych uwarunkowań, w jakich znajduje się przedmiotowy teren inwestycji.

Decyzja pozwolenia na budowę jest ważna przez trzy lata od dnia wydania.

Uzyskanie decyzji może się wydłużyć o nieokreślony czas w sytuacji, kiedy organ wydający decyzję nałoży na inwestora, w formie postanowienia, obowiązek uzupełnienia braków formalnych lub projektowych w określonym terminie. Jeśli termin ten jest zbyt krótki na uzupełnienie braków projektowych, można zawiesić postępowanie, ale ilość dni, kiedy braki projektowe są uzupełnianie nie wliczają się do ustawowego czasu wydania decyzji.

Jeśli do określonego w postanowieniu dnia urząd nie otrzyma uzupełnienia, o które prosił może pozostawiać wniosek bez rozpatrzenia. W takiej sytuacji inwestor po usunięciu braków składa wniosek ponownie. Natomiast w sytuacji, kiedy inwestor sprosta wymaganiom określonym w postanowieniu urząd nie może odmówić wydania decyzji.

Pozwolenie na budowę staje się ostateczne, gdy żadna ze stron nie odwołała się od decyzji w ciągu 14 dni od jej doręczenia. Jeżeli wpłynie odwołanie, rozpoczęcie budowy będzie możliwe dopiero po orzeczeniu podtrzymującym wydaną decyzję przez organ drugiej instancji. Należy liczyć się też z możliwością skierowania sprawy do powtórnego rozpatrzenia i koniecznością oczekiwania na uprawomocnienie nowej decyzji.

Warunki Zabudowy

Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej pomocy przy uzyskiwaniu decyzji warunków zabudowy. Sprawnie, szybko i terminowo przygotujemy komplet wymaganych dokumentów (warunki, opinie, projekt koncepcyjny i zagospodarowania terenu) i wystąpimy do właściwej jednostki o wydanie decyzji WZ.

Warunki zabudowy to dokument potocznie zwany „wuzetką”, Dokument ten jest wydawany tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy na danym terenie nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania terenu (MPZP).

Decyzję o ustaleniu warunków zabudowy wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta za pośrednictwem odpowiedniej jednostki, w zależności od organizacji gminy: wydział urbanistyki, geodezji czy planowania przestrzennego na wniosek inwestora. Celem decyzji jest przystosowanie planowanej inwestycji do ładu przestrzennego, jaki znajduje się w danym terenie. Wynikiem decyzji są parametry określające geometrię budynku, jego linię zabudowy, geometrię dachu, wysokość budynku, wysokość elewacji, wielkość powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki, itp.

Czas oczekiwania na decyzję o warunkach zabudowy w teorii to dwa miesiące natomiast praktyka zdecydowanie odbiega od teorii i realny czas na uzyskanie decyzji WZ to około sześciu miesięcy. Na proces uzyskania decyzji składa się wiele różnych opinii i analiza urbanistyczna.

Organ wydający decyzję WZ przed przystąpieniem do analizy prosi inne poszczególne instytucje o opinię w przedmiocie inwestycji objętej wnioskiem zgodnie z kompetencjami w trybie obowiązujących przepisów szczególnych z podaniem podstawy prawnej takie jak:

  • Właściwym zarządcą drogi o dostęp do drogi publicznej,
  • wojewódzki (miejski) konserwator zabytków – jeżeli teren objęty jest ochroną konserwatorską,
  • dyrektorem parku narodowego, jeśli teren mieści się w obszarze parków lub ich otulin,
  • wydziałem kształtowania środowiska, wydziałem właściwym w sprawach ochronny gruntów leśnych i rolnych.

Decyzja WZ zostanie wydana, jeśli zostaną spełnione warunki wynikające z powyższych opinii poszczególnych instytucji i jeśli działka jest uzbrojona w wodę i prąd, posiada dostęp do drogi publicznej oraz co najmniej jedna sąsiednia działka jest zabudowana w taki sposób, by można było określić parametry zabudowy działki objętej wnioskiem. Gdyby któryś z powyższych warunków nie został spełniony, urząd może odmówić wydania decyzji WZ.

UWAGA. Urząd może dokonać zawieszenia wydania decyzji na okres 9-ciu miesięcy, jeżeli w trakcie postępowania okaże się, że w danym terenie realizowany jest MPZP i niebawem ma wejść w życie. Jeśli MPZP nie wejdzie w życie z rożnych powodów lub zostanie zaskarżony to urząd wznawia postępowanie o wydaniu decyzji WZ po upływie 9-ciu miesięcy.

Wydana Decyzja ustająca Warunki Zabudowy jest ważna praktycznie bezterminowo chyba, że w między czasie wejdzie w życie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który jest dokumentem nadrzędnym nad decyzją WZ lub gdy inny wnioskodawca uzyska prawomocną decyzję pozwolenia na budowę na tej samej działce.

Wniosek o wydanie decyzji WZ może złożyć inwestor lub inna upoważniona w jego imieniu osoba z zachowaniem warunków wg załączników wniosku:

  • Określić w tytule inwestycji zamierzenie, jakie będzie realizowane,
  • określić charakterystykę inwestycji obejmującej: zapotrzebowanie na wodę, energię i sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków oraz innych potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej. Zapotrzebowanie na poszczególne media (czy to w postaci informacji technicznej czy już konkretnych warunków) winno być wydane we właściwych zakładach odpowiedzialnych za poszczególne media. Stwierdzają oni, że istniejące sieci uzbrojenia terenu są wystarczające do realizacji planowanego przez nas obiektu albo, że planowana jest ich rozbudowa,
  • określić charakterystyczne parametry zabudowy oraz jej przeznaczenie – należy je przedstawić w formie opisowej i graficznej (obiekty kubaturowe, maksymalną wysokość do kalenicy, geometrię dachu, powierzchnię zabudowy, ilość kondygnacji, powierzchnię sprzedaży – w przypadku obiektów handlowych itp. oraz określić wpływ inwestycji na środowisko.

Informacje te w sposób graficzny i opisowy należy wykonać na kopii mapy zasadniczej lub w przypadku jej braku, na kopii mapy katastralnej z zachowaniem obszaru terenu, na który planowana inwestycja będzie oddziaływać (w skali 1:500 lub 1:1000).

Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty zwane załącznikami wniosków.

Wynikiem analizy jest projekt decyzji, który na tym etapie można jeszcze modyfikować.

Decyzję otrzymuje inwestor i strony postępowania (czyli sąsiedzi). Każda ze stron może wnieść swoje uwagi do warunków, zablokować wydanie decyzji w istniejącej formie. Każde uzasadnienie stron może wydłużyć wydanie warunków zabudowy, a w szczególnych przypadkach może doprowadzić do braku wydania decyzji.

Uzyskanie niezbędnych opinii, decyzji, warunków, pozwoleń

Nasza firma specjalizuje się w kompleksowej pomocy przy uzyskiwaniu decyzji przyłączeniowych. Sprawnie, szybko i terminowo przygotujemy komplet wymaganych dokumentów i wystąpimy do właściwej jednostki o wydanie decyzji.

Żeby rozpocząć budowę przyłącza, musimy podpisać z zakładami umowę o przyłączenie. Umowa ta zawiera m.in. termin przyłączenia, wysokość opłaty za przyłączenie, terminy przeprowadzenia prób i odbiorów, miejsce rozgraniczenia własności sieci i instalacji pomiędzy zakładem a odbiorcą.